top of page

ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ, АНАЛІЗ СИТУАЦІЇ І КОЛИ “ХОЧУ” БІЖИТЬ ПОПЕРЕДУ ВСЬОГО

  • Фото автора: Teslya Natalya
    Teslya Natalya
  • 28 лист. 2022 р.
  • Читати 3 хв

Оновлено: 17 черв. 2024 р.

Точка зору визначається місцем сидіння.



Цією великою істиною ми ілюструємо нашим студентам відмінність інтересів тих, хто у бізнес-компаніях знаходиться у різних точках системи.


Різниця інтересів породжує позиційні конфлікти. Як наприклад, в інтересах тих підрозділів, які орієнтовані на ринок - гнучкість і здатність змінювати номенклатуру продуктів залежно від потреб ринку, а в інтересах тих, хто відноситься до підрозділів виробничих - не надто часто вносити зміни в технологію виробництва, раз налагодити та працювати особливо не морочитися.


Із цим усім наша компанія “Медіа-Ключ” регулярно стикається під час роботи з корпоративними замовленнями.


Але вчора зіткнулася з ситуацією в житті, яка показала, як різні стратегії поведінки, а як наслідок різні позиції в житті, змушують по-різному тлумачити ту саму ситуацію і навіть з одних тих самих стрічок новин отримувати зовсім різну інформацію. Не просто різну, а діаметрально протилежну. Ну от усе, що називається навпаки – не на основі результатів аналізу формується “хочу”, а під “хочу” інтерпретуються результати аналізу.


Три жінки, причому дві з них у дружбі вже дуже багато років, перебувають в евакуації за кордоном і ухвалили різні рішення щодо найближчого майбутнього.


Одна з двох подружок вирішила залишитися жити в тій країні, в яку евакуювалася, разом із усім родина, вивезла туди і батьків, і дітей. Їздила додому до України по документи. Приїхала і почала мовити, що справи зовсім погані, нема чого чекати на позитивні зміни ситуації, треба натуралізуватися і пішла вивчати мову країни, в якій зараз живе. При цьому свої висновки вона ілюструвала тлумаченням тих новин, які публікують у різних інтернет каналах новин.



Друга подруга теж з'їздила додому по теплі речі в те саме місто. І вирішила, що повертатиметься додому. Там, вдома, так добре!! І взагалі, скоро все закінчується, та й зараз нічого загрозливого вдома немає. І додала. І в новинах про це пишуть, ну може не прямо, але пишуть, зрозуміти можна про що йдеться.



Третя з'їздила додому провідати рідних у те саме місто і в той же період і приїхала пригноблена. Місто інше, люди чужі. Одесити немає, одні переселенці, нічого поганого сказати про них не можу, але вони не одесити. У паркінгу будинку, в якому вона із сім'єю живе мало машин. Ліфти вільні, будинок напівпорожній. Люди роз'їхалися. Не повертатись вона не може, у місті сімейний бізнес, який годує. Але коли???? Загалом не зрозуміло. І новини, якраз про це й пишуть - очікується лише погіршення ситуації поки що принаймні. Сидимо та чекаємо, коли можна буде повернутися додому.



Дивлюся, слухаю всіх трьох і розумію, як просто потрапити у залежність від своїх бажань та прийнятих рішень. Об'єкт розгляду один, інформація в новинах одна й та сама, а різні позиції диктують різне тлумачення, яке в кожній інтерпретації підтверджує адекватність прийнятого рішення.



А здавалося б усе дуже просто і логічно вивірено. Є ти, є твої інтереси, є аналіз ситуації тієї, де твої інтереси можуть задовольнитись. Зробив аналіз, подивився і сказав собі, наскільки актуальна ситуація відповідає моїм інтересам і що виходячи з цього я робитиму далі.


І тут я спіткнулася про просту думку - вся мета-позиція, рефлексивний аналіз обнулюється тим, що те, що я собі придумав затьмарює, закриває те, що є. Хоча, а що таке “те, що є”? Адже це все одно наші уявлення про ситуацію - так зрозуміли, так бачимо…


"Ах, обдурити мене не важко!.. Я сам обманюватись радий!"


І далі, як відрізнити “зерна від полови”, наведений своїм “бажанням” результат аналізу ситуації від того, який справді адекватний ситуації?


Тут важливо зрозуміти, моє самовизначення, моє “хочу” з'явилося, в результаті аналізу ситуації чи навпаки, моє “хочу” сильно вплинуло, фактично сформувало результати начебто проведеного аналізу.


Для випускників нашої школи це зрозуміло і, я сподіваюся, прийнято до обов'язкового виконання) – пам'ятати, що спочатку аналіз ситуації (що є в ситуації зараз), а потім самовизначення (хочу). Для решти “нормальних” людей поясню на прикладі.


Навіть якщо я дуже хочу позасмагати на пляжі, то спочатку - я роблю аналіз ситуації, дивлюся погоду, а потім хочу бути на пляжі, ну і йду, відповідно. Якщо ж дощ, то позасмагати можна тільки в солярії, а ніяк не на морі.


Ситуація протилежна - я "хочу" сонечко і йду на пляж незалежно від того, що показує погодник, сподіваючись, що погодник бреше і з'явиться сонечко. В результаті зрозуміло, що.


Отже. Розуміємо свої інтереси. Аналізуємо ситуацію, у якій ці інтереси можуть задовольнитись. На основі отриманого результату аналізу визначаємо, наскільки актуальна ситуація задовольняє ваші інтереси чи ні і визначаємо, що хочемо для себе в майбутньому. А вже після цього проектуємо ту ситуацію, в якій це могло б здійснитися, плануємо та робимо. Ну а далі, а далі дивимось, аналізуємо та розуміємо, в яку ситуацію навели наші дії.


Сподіваюся, що утримання свого “хочу” у вузді та розуміння послідовності дій дозволить нам усім приймати адекватні рішення!


Бережіть себе! Будьте уважні!


Тетяна Буданцова

 
 
 

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.
bottom of page